Badania jakości wizualne 

Jednym z bardzo ważnych elementów każdego przedsiębiorstwa przemysłowego jest dogłębne wykonywanie testów jakości. Jest to zdecydowanie ważna i znacząca czynność, gdyż każdy konsument zasługuje na otrzymanie wysokiej jakości produkt. Nie po wszak płacimy kilkadziesiąt lub kilka tysięcy złotych za produkt, by posiadał on jakieś wady fabryczne.

Możliwych testów jakości jest pełno, natomiast coraz częściej przedsiębiorcy szukają tych, które umożliwiają częstsze sprawdzanie produktów, niemniej jednak bez potrzeby ponoszenia strat. Tak więc badania nieniszczące cieszą się coraz większą popularnością pomiędzy przedsiębiorców i właściwie każdy specjalista od jakości powinien je perfekcyjnie znać. Są to badania, które zdecydowanie warto znać, gdyż niedługo staną się obowiązkowym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa z branży przemysłowej albo produkcyjnej (sprawdź też: międzynarodowy inżynier spawalnik). 
Badania wizualne tylko na pozór wydają się proste i łatwe do opanowania. Tak w rzeczywistości bardzo trudno jest prawidłowo wycenić jakość wykonanych produktów za pomocą samego wzroku. Są to więc tak de facto bardzo trudne badania, które wymagają ogromnej wiedzy, zwłaszcza na temat oferowanych towarów (zobacz również: Badania nieniszczące NDT). Wykonując badania wizualne musicie idealnie mieć świadomość tego, jak powinien wyglądać na prawdę świetny produkt , a oprócz tego na co zwrócić uwagę. Bardzo istotne jest wykrycie zwłaszcza tych wad, które nie są widoczne na 1-szy rzut oka. Wychwycenie drobnego pęknięcia albo uszczerbku jest bajecznie istotne. Ta pozornie niewielka usterka może przyczynić się do wielkiej tragedii albo do znacznego niezadowolenia waszych konsumentów.

Warto zobaczyć: badania penetracyjne.